Proiecte şi parteneriate

 

DE UN SECOL ÎMPREUNĂ

01.10.2018

Marea Unire din 1918 a fost procesul istoric în urma căruia toate provinciile istorice locuite de români s-au unit în anul 1918 în cuprinsul aceluiași stat național, România. Etape preliminare au fost Mica Unire din 1859 a Țării Moldovei cu Țara Românească și dobândirea independenței în urma războiului din 1877-1878, pe fondul renașterii naționale a românilor în parcursul secolului al XIX-lea. Unirea Basarabiei, a Bucovinei și, în cele din urmă, a Transilvaniei cu Regatul României au dus la constituirea României Mari. Marea Unire este legată inexorabil de personalitățile Regelui Ferdinand, Reginei Maria și omului de stat Ionel Brătianu. Încheiată de facto la 1 decembrie 1918 o dată cu unirea Transilvaniei, recunoașterea diplomatică a solicitat eforturi pe parcursul următorilor ani.

Comuna Răşinari, păstrătoare a valorilor umane şi culturale româneşti a fost participant activ prin reprezentanţii săi de marcă la procesul construirii României moderne, a edificării statului naţional şi al Marii Uniri la 1918. Este momentul acum la sărbătorirea Centenarului să aducem în memoria contemporaneităţii activitatea şi personalitatea unor mari români care şi-au închinat întreaga viaţa idealurilor româneşti. Aducem în memoria noastră personalităţi ca Sava Popovici Barcianu, Daniil Popovici Barcianu cu intreaga famile Barcianu care începand din secolul XVII au creat un adevârat focar de lumină şi conoaştere al Râşinari prin cele 7 generaţii de preoţi şi intelectuali date civilizaţiei şi culturii româner, Mitropolitul Andrei Baron de Şaguna, Preotul Bratu, Maniu Lac, Eugen Brote, Aurelia Goga, Octavian Goga. Elevii vor fi implicaţi în redescoperirea acestor mari personalităţi, vor aprecia şi înţelege înseamnătatea tuturor acţiunilor lor de-a lungul istoriei pentru construirea statului modern. In acest context, elevii din şcolile partenere vor face activitaţi de descoperire şi redescoperire a marilor personalităţi locale ce au contribuit la crearea României moderne. Împreună cu cadrele didactice şi cu personalităţi culturale şi istorice, vor derula activităţi de cercetare, excursii tematice, simpozioane, conferinţe, expoziţii şi seminarii.

Proiectul se doreşte a fi conturat pe un periplu cultural , istoric şi al tradiţiilor româneşti din regiuni isorice reprezentate de şcolile partenere. Elevii şcolilor din Sibiu şi Mărginimea Sibiului împreuna cu cei din Alba, Braşov şi Vrancea vor descoperi şi vor evoca împreună marile personalităţi ale Marii Uniri şi vor aduce în memoria colectivă faptele de glorie prin care au edificat ROMÂNIA.

Prin acest proiect educaţional, elevii vor conștientiza rolul reprezentat de Marea Unire în dezvoltarea României moderne şi consolidarea identităţii poporului român, îşi vor îmbogăţi cultura generală, vor dezvolta sentimente patriotice, de mândrie şi respect pentru realizările înaintaşilor, pentru personalităţile care au contribuit la evoluţia spirituală a comunităţii, oferind modele de comportament şi valori morale pe care elevii trebuie să le urmeze şi să le păstreze şi să le transmită generaţiilor următoare, manifestând atitudine pozitivă şi responsabilă, spirit civic şi patriotic

PARTENERI

Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu

Casa Corpului Didactic Sibiu

Colegiul Naţional Unirea Focşani

Liceul Vocaţional de Arte Plastice "Hans Mattis Teutsch" Brașov

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia

Liceul  Teoretic "Gustav Gundish" Cisnădie

Şcoala Gimnazială Slimnic


În perioada 15-2o aprilie 2018, a avut loc un schimb de experientță între elevi ai Școlii primare din Civrieux, Franța, cu elevi ai Școlii Gimnaziale S. P. Barcianu Rășinari. Cele două localități, fac parte dintr-o triplă înfrățire, încheiată în urmă cu un an, între localitățile Rășinari - România, Civrieux - Franța și Sebechleby - Slovacia. Elevi...

În perioada 16 - 20 aplilie 2018 școala noastră a fost gazda unei delegații formate din 11 profesori și 22 de elevi din cele 5 școli partenere, aceștia participând la activități de învățare/predare/formare împreună cu colegii lor români. Pe parcursul întâlnirii, gazdele au pregătit atât ateliere de lucru, conferințe, activități comune la clasă, în...

Proiect de parteneriat strategic doar între şcoli (2016-1 FI01-KA219-022650_6) Şcoala Gimnazială "SAVA POPOVICI BARCIANU" Rășinari, jud. Sibiu este implicată, începând cu unul scolar 2016-2017, intr-un proiect internaţional Erasmus+, alături de alte cinci şcoli din: Turcia - Kanuni Ortaokulu, Portugalia - Agrupamento de Escolas D. Sancho I,...