Proiecte şi parteneriate

 

În perioada 15-2o aprilie 2018, a avut loc un schimb de experientță între elevi ai Școlii primare din Civrieux, Franța, cu elevi ai Școlii Gimnaziale S. P. Barcianu Rășinari. Cele două localități, fac parte dintr-o triplă înfrățire, încheiată în urmă cu un an, între localitățile Rășinari - România, Civrieux - Franța și Sebechleby - Slovacia. Elevi...

În perioada 16 - 20 aplilie 2018 școala noastră a fost gazda unei delegații formate din 11 profesori și 22 de elevi din cele 5 școli partenere, aceștia participând la activități de învățare/predare/formare împreună cu colegii lor români. Pe parcursul întâlnirii, gazdele au pregătit atât ateliere de lucru, conferințe, activități comune la clasă, în...

Proiect de parteneriat strategic doar între şcoli (2016-1 FI01-KA219-022650_6) Şcoala Gimnazială "SAVA POPOVICI BARCIANU" Rășinari, jud. Sibiu este implicată, începând cu unul scolar 2016-2017, intr-un proiect internaţional Erasmus+, alături de alte cinci şcoli din: Turcia - Kanuni Ortaokulu, Portugalia - Agrupamento de Escolas D. Sancho I,...