Proiect de înfrățire Rășinari - Civrieux (Franța)

30.04.2018

În perioada 15-2o aprilie 2018, a avut loc un schimb de experientță între elevi ai Școlii primare din Civrieux, Franța, cu elevi ai Școlii Gimnaziale S. P. Barcianu Rășinari. Cele două localități, fac parte dintr-o triplă înfrățire, încheiată în urmă cu un an, între localitățile Rășinari - România, Civrieux - Franța și Sebechleby - Slovacia. Elevi ai școlii franceze, însoțiți de părinți, participă la activități educative comune, ateliere, vizite, plimbări, pentru a crea astfel, o punte de legătură între membrii comunităților înfrațite.

Invitații au avut ocazia să descopere comorile locale ale Rășinariului, tradițiile și gastronomia zonei, precum și obiectivele turistice cele mai importante din orașul Sibiu, ca Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, Catredala Mitropolitană, Muzeul Brukenthal, Biserica Evanghelică, Turnul Sfatului, strada Cetații. De asemenea, au vizitat Castelul Bran și Cetatea Râșnov.

Proiectul de înfrățire va continua, urmând ca elevii rășinareni să își viziteze prietenii în viitorul apropiat.