Vizita Erasmus+ la Rășinari

30.04.2018

În perioada 16 - 20 aplilie 2018 școala noastră a fost gazda unei delegații formate din 11 profesori și 22 de elevi din cele 5 școli partenere, aceștia participând la activități de învățare/predare/formare împreună cu colegii lor români. Pe parcursul întâlnirii, gazdele au pregătit atât ateliere de lucru, conferințe, activități comune la clasă, în concordanță cu tema principală a proiectului, antreprenoriatul, cât și vizite în localitate și în afara acesteia. Urmând îndeaproape tema proiectului, participanții au avut ocazia să se întâlnească și să discute cu antreprenori locali, au vizitat un atelier de țesut ii tradiționale, în Rășinari și, au avut ocazia să vadă cum se produce pâinea și produsele de patiserie, ale SC Simpa SA, bine cunoscută în Sibiu.

Luni, 16 aprilie 2018, a avut loc la Școala Gimnazială "Sava Popovici Barcianu", deschiderea oficială a activităților, cei 33 de invitați fiind primiți de către doamna director, prof. Carmen Olteanu, cadrele didactice implicate, domnul primar Bucur Bogdan și domnul viceprimar Adrian Iliuț. Începutul a fost unul plin de entuziasm, invitații fiind dornici să descopere cât mai multe lucruri interesante despre Rășinari, Sibiu și, evident, România.

În cadrul conferinței, organizate miercuri, 18 aprilie 2018, la care au participat, pe lângă elevii și profesorii parteneri, elevii și profesorii școlii gazdă, invitații francezi, și reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Sibiu, doamnele inspector Anca Voineag și Teodora Helju, directori de școli din Sibiu, Cisnădie, Slimnic, Turnu Roșu și Rășinari. Elevii fiecărei țări și-au prezentat regiunea din care provin, fie prin momente artistice, fie folosind prezentări virtuale, urmând apoi prezentarea cărții de povești, creată de-a lungul proiectului de către toți partenerii. În final, elevii școlii gazdă au oferit invitaților un minunat program artistic.

Invitații au avut ocazia să descopere comorile locale ale Rășinariului, tradițiile și gastronomia zonei, precum și obiectivele turistice cele mai importante din orașul Sibiu, ca Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, Catredala Mitropolitană, Muzeul Brukenthal, Biserica Evanghelică, Turnul Sfatului, strada Cetații. De asemenea, au fost încântați să descopere misterele Contelui Dracula, vizitând Castelul Bran.

O ultimă întâlnire va avea loc în luna mai, în Turcia, după care proiectul se va finaliza.